2016 Wildscreen Panda Award nominations

TERRA MATER FACTUAL STUDIOS ANIMAL BEHAVIOUR AWARD

Africa's Fishing Leopards
Icon Films in association with Natural History Films Unit Botswana
United Kingdom

America's National Parks (for the episode Everglades)
Doclights / NDR Naturfilm with ARTE, ORF for NDR & for National Geographic Channels
Germany

Disneynature Monkey Kingdom
Disneynature, Crazy Ape Productions & Silverback Films
United Kingdom

CAMPAIGN AWARD

An Elephant's Tale: The Matriarch
Natalie Cash
USA

Hairy Nose
WildAid, McCann Shanghai, Gwantsi 
USA & China

Migratory Connectivity Project: Songbirds Return
Cornell Lab of Ornithology, Pangolin Pictures & Smithsonian Migratory Bird Center
USA

CHILDREN'S AWARD

My Life (for the episode Penguin Post Office)
AGB Films for CBBC
United Kingdom

The Pray
Wildlife Film Productions
USA

Wild and Weird (for the episode Radical Relationships)
BBC & BBC Worldwide
United Kingdom

PANASONIC CINEMATOGRAPHY AWARD
(for large crews)

Disneynature Bears
Disneynature & Silverback Films
United Kingdom
Camerawork by Sophie Darlington, John Shier, Warwick Sloss, Gavin Thurston, Mark Yates, Matthew Aeberhard, John Aitchison, Mark Smith & Jamie McPherson

Life Story (for the episode First Steps)
BBC, BBC Worldwide, Discovery, France TV & the Open University
United Kingdom
Camerawork by John Brown, Rob Drewett, Tom Fitz, Kevin Flay, Alastair MacEwen, Ian MacCarthy, Jamie McPherson, Mark Payne-Gill, Paul Stewart, Toby Strong, Gavin Thurston & Mateo Willis

The Hunt (for the episode The Hardest Challenge)
Silverback Films, co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 & NDR Naturfilm
United Kingdom
Camerawork by Jamie McPherson, John Aitcheson, Mark Smith, Sophie Darlington, Doug Anderson, Mark & Vicky Deeble-Stone

Wonders of the Monsoon (for the episode The Drought)
BBC & Discovery
United Kingdom
Camerawork by Rolf Steinmann, Paul Stewart, Barrie Britton, Warwick Sloss, Nick Lyon & Lindsay Cupper

(for small crews)

In Between
Rolf Steinmann
Germany
Camerawork by Rolf Steinmann

Jago: A Life Underwater
James Reed for Underdog Films in association with Fantomline Pictures, James Morgan Films & Vistaar Productions
United Kingdom
Camerawork by James Morgan, Mark Sharman (underwater) & Ben Sadd (aerial)

Vanishing Kings: Lions of the Namib
A co-production by ORF, Interspot Film, ARTE, Smithsonian Networks, Into Nature Productions & Boksdocs with ORF-Enterprise
Austria
Camerawork by Lianne Steenkamp

BBC EARTH CREATIVE INNOVATION AWARD

India's Wandering Lions
Ammonite Films & Kosmik Global Media
India

Life Is One
Tawak Pictures
France

Racing Extinction
Okeanos – Foundation for the Sea and Discovery Channel present an Oceanic Preservation Society film. In association with Vulcan Productions, the Li Ka Shing Foundation, Earth Day Texas, JP's Peace, Love & Happiness Foundation, Diamond Docs & Insurgent Docs
USA

Wild Expectations
Equilibrio Films, LLC in association with Nedo Producciones Ltda. for Animal Planet
USA

EDITING AWARD

Huntwatch
IFAW
USA
Editing by Brant Backlund & David Kennedy

Jago: A Life Underwater
James Reed for Underdog Films in association with Fantomline Pictures, James Morgan Films & Vistaar Productions
United Kingdom
Editing by Sam Rogers

Moose: A Year in the Life of a Twig Eater
Twig Eaters Inc. in association with The Canadian Broadcasting Corporation, WNET Thirteen and BBC Bristol
Canada
Editing by Roderick Deogrades & Robert Ruzic

The Hunt (for the episode The Hardest Challenge)
Silverback Films, co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 & NDR Naturfilm
United Kingdom
Editing by Matt Meech

ICON FILMS EMERGING TALENT AWARD

Cees van Kempen for Returning: Kingfisher
Netherlands

Tristan Thompson for Uncharted Amazon
United Kingdom

Ryan Patrick Killackey for Yasuni Man
USA

DISNEYNATURE IMPACT AWARD

Explorer: Warlords of Ivory
National Geographic Studios for National Geographic Channels
USA

Racing Extinction
Okeanos – Foundation for the Sea and Discovery present an Oceanic Preservation Society film. In association with Vulcan Productions, the Li Ka Shing Foundation, Earth Day Texas, JP’s Peace, Love & Happiness Foundation, Diamond Docs & Insurgent Docs
USA

The Islands and the Whales
Intrepid Cinema
United Kingdom

MUSIC AWARD

Jago: A Life Underwater
James Reed for Underdog Films in association with Fantomline Pictures, James Morgan Films & Vistaar Productions
United Kingdom
Music by William Goodchild

Magical Moors
nautilusfilm GmbH - Natural History Germany in coproduction with Bayerischer Rundfunk
Germany
Music by Joerg Magnus Pfeil & Siggi Mueller

The Hunt (for the episode The Hardest Challenge)
Silverback Films, co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 & NDR Naturfilm
United Kingdom
Music by Steven Price

PEOPLE AND NATURE AWARD

Honey Hunters
Arkana Studio co-produced with ARTE G.E.I.E.; Telewizja Polska S.A; Studio Produkcyjne ORKA; MX35 Wajda Szlenkier Litwin SP.J
Poland

India's Wandering Lions
Ammonite Films & Kosmik Global Media
India

Jago: A Life Underwater
James Reed for Underdog Films in association with Fantomline Pictures, James Morgan Films & Vistaar Productions
United Kingdom

Racing Extinction
Okeanos – Foundation for the Sea and Discovery Channel present an Oceanic Preservation Society film. In association with Vulcan Productions, the Li Ka Shing Foundation, Earth Day Texas, JP's Peace, Love & Happiness Foundation, Diamond Docs & Insurgent Docs
USA

UWE POPULAR BROADCAST AWARD

John Bishop's Gorilla Adventure
Tigress Productions & LOLA Entertainment
United Kingdom

Racing Extinction
Okeanos – Foundation for the Sea and Discovery present an Oceanic Preservation Society film. In association with Vulcan Productions, the Li Ka Shing Foundation, Earth Day Texas, JP’s Peace, Love & Happiness Foundation, Diamond Docs & Insurgent Docs
USA

Wild Expectations
Equilibrio Films, LLC in association with Nedo Producciones Ltda. for Animal Planet
USA

PRESENTER AWARD

David Attenborough's Great Barrier Reef
Atlantic Productions
United Kingdom
Presented by David Attenborough

Explorer: Warlords of Ivory
National Geographic Studios for National Geographic Channels
USA
Presented by Bryan Christy

Tribes, Predators and Me
BBC & BBC Worldwide
United Kingdom
Presented by Gordon Buchanan

NHK SCIENCE AWARD

Attenborough and the Giant Dinosaur
BBC, BBC Worldwide & PBS
United Kingdom

David Attenborough's Great Barrier Reef
Atlantic Productions
United Kingdom

David Attenborough's Light on Earth
A Terra Mater Factual Studios/Ammonite Films production in co-production with CuriosityStream in association with BBC, UKTV and ABC Australia
Austria/UK

SCRIPT AWARD

The Hunt (for the episode Hide and Seek)
Silverback Films, co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 & NDR Naturfilm
United Kingdom
Script by Jonnie Hughes

The Memory of Fish
Jennifer Galvin, reelblue LLC
USA
Script by Erin Barnett, Fernanda Rossi & Jennifer Galvin

Wild Weather with Richard Hammond (for the episode Water: The Shape Shifter)
An Oxford Scientific Films/Terra Mater Factual Studios/Open University Co-Production (in association with Hamster’s Wheel and PAAN)
Austria/UK
Script by Graham Booth

NAT GEO WILD SERIES AWARD

Earth - A New Wild
A Passion Planet and National Geographic Studios Production for PBS
United Kingdom

Life Story
BBC, BBC Worldwide, Discovery, France TV & the Open University
United Kingdom

The Hunt
Silverback Films, co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 & NDR Naturfilm
United Kingdom

Wild Weather with Richard Hammond
An Oxford Scientific Films/Terra Mater Factual Studios/Open University Co-Production (in association with Hamster’s Wheel and PAAN)
Austria/UK

SHORT AWARD

Animated Life: The Living Fossil Fish
Flora Lichtman & Sharon Shattuck, Sweet Fern Productions
USA

In Between
Rolf Steinmann
Germany

Pangolin
Coral & Oak Studios, co-produced with the Palawan Council for Sustainable Development
Philippines

FILMS AT 59 SOUND AWARD

Jago: A Life Underwater
James Reed for Underdog Films in association with Fantomline Pictures, James Morgan Films & Vistaar Productions
United Kingdom
Sound by Tim Owens & Ben Peace at Wounded Buffalo

Magical Moors
nautilusfilm GmbH - Natural History Germany in coproduction with Bayerischer Rundfunk
Germany
Sound by Oliver Goertz

The Hunt (for the episode The Hardest Challenge)
Silverback Films, co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 & NDR Naturfilm
United Kingdom
Sound Design by Kate Hopkins

TECHNICAL INNOVATION AWARD

Big Blue Live
BBC, BBC Worldwide, BBC America & PBS
United Kingdom

David Attenborough's Great Barrier Reef
Atlantic Productions
United Kingdom

David Attenborough's Light on Earth
A Terra Mater Factual Studios/Ammonite Films production in co-production with CuriosityStream in association with BBC, UKTV and ABC Australia
Austria/UK

THEATRICAL AWARD

The Ivory Game
A Netflix Documentary, Terra Mater Film Studios and Vulcan Productions, in association with Malaika Pictures, in association with Appian Way
Austria

Naledi: A Baby Elephant's Tale
Vulcan Productions in association with Off The Fence
USA

Unbranded
Fin & Fur Films LLC, Implement Productions & Cedar Creek Media LLC
USA


30 June 2016
The winners of the 2016 Wildscreen Panda Awards will be presented at the Panda Awards Ceremony on Thursday 13 October 2016 at Colston Hall, Bristol, UK. In addition to the above awards, Wildscreen will also present the Golden Panda Award for overall best production, and the Outstanding Achievement Award which is given to an individual in recognition of their significant contribution to wildlife filmmaking, conservation and the public’s understanding of the environment.

PRINCIPAL SPONSORS

      

MAJOR SPONSORS

         

SPONSORS

   

MEDIA PARTNERS

SUPPORTERS

What are you looking for?